Pracovná návšteva maďarského veliteľa pozemných síl
Za účelom výmeny skúseností v oblasti medzinárodného krízového manažmentu sa stretli velitelia pozemných síl zo Slovenska a Maďarska. Veliteľ pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky generálmajor Ján Salaganič, utorok 28. júna 2011 v michalovskej posádke spolu s veliteľom 2. mechanizovanej brigády plukovníkom gšt. Karolom Navrátilom, privítal veliteľa pozemných síl Maďarskej republiky brigádneho generála Jánosa Huszára, ktorý na Slovensko pricestoval v sprievode plukovníka Istvána Topora a podplukovníka Lásszla Garasa.
Dvojdňová pracovná návšteva začala v priestoroch samohybného delostreleckého oddielu (shdo) 2.mechanizovanej brigády v Michalovciach, kde generálmajor Ján Salaganič maďarskej delegácii predstavil hlavné úlohy, poslanie a štruktúru pozemných síl. V rámci brífingu podplukovník Ľubomír Kochanský, veliteľ 22. mechanizovaného práporu Michalovce a podplukovník Andrej Staško, veliteľ shdo predstavili hlavné úlohy ich útvarov. Po skončení brífingu nasledovali statické ukážky výzbroje a hlavnej techniky útvarov. Brigádny generál Huszár, si s veľkým záujmom osobne prezrel samohybnú kanónovú húfnicu Zuzanu, na ktorej ocenil jej salvový efekt, ďalej bol oboznámený s delostreleckým prieskumným kompletom a jeho možnosťami vybavenia v rámci zisťovania cieľov vo dne a v noci.
Druhý deň pracovnej návštevy pokračoval v Rožňave, kde v priestoroch rádiačno chemickej a biologickej ochrany (rchbo) a v raketometnom oddiely bola maďarská delegácia oboznámená s hlavnými úlohami navštívených útvarov. V rámci statických ukážok boli prezentované napr. dekontaminančné vozidlo (DEKVOZ), zariadenia na dekontamináciu bojovej techniky (TZ-74), kontajner mobilného chemického laboratória (KONTAJNER michel) a pod.
Priamo na michalovských cvičiskách na Bielej hore a Porube, si maďarská delegácia prezrela výcvik príslušníkov pripravujúcich sa do operácie medzinárodného krízového manažmentu v Afganistane. V rámci spoločného výcviku príslušníkov michalovského práporu, sa prítomní mohli oboznámiť so samotnou organizáciou výcviku, ďalej mohli vidieť komplexnú činnosť na imitovanej vstupnej bráne ECP 5 ako aj ďalšie ukážky ako napr. kombinovaný pozemný útok, samovražedný útok a pod.
Medzinárodná vojenská spolupráca medzi Maďarskou a Slovenskou republikou trvá už niekoľko rokov. V minulosti to bolo napr. počas misie Iracká sloboda v Iraku a v súčasnosti predovšetkým v operácii UNFICYP na Cypre. Vzájomná spolupráca prebieha nielen v oblasti medzinárodného krízového manažmentu ale i v oblasti domáceho krízového manažmentu, ako je projekt TISA, ktorý je zameraný na problematiku povodní. Počas pracovnej návštevy obaja velitelia pozemných síl, prerokovali ďalšiu možnú spoluprácu v rámci Višegrádskej skupiny (V4).